GÜNEŞ GİDİYOR… VE YANINDA KIN KANATLI AKININI DA GÖTÜRÜYOR!

NOEL BÖCEKLERİ

Noel böcekleri (Anoplognathus), tam okaliptus ağaçlarının yapraklarını dökerek, olgun ağaçlarda, uçtan itibaren, tepe kurumasına (dieback) neden olurlar.


Noel böcekleri ( Anoplognathus türleri), bok böcekleri ailesinin ( Scarabaeidae ) üyesidirler.
Çoğu türü, güney ve doğu eyaletlerinin yüksek yağmur alan bölgelerinde yer almasına rağmen, Avustralya’ya, baştan başa dağılmış, 34 Noel böceği türü bulunmaktadır.

Ergin kın kanatlılar, genelde, 20-30 mm uzunluğunda olup, küçük ( genişlemiş, büyümüş ya da şişkin bir sopayı andıran = “clubbed” ) dış anten bölütlerine ve sivri uçlu bacaklara sahiptirler.

Türüne bağlı olarak, Noel böcekleri, aşağıdaki renklerden birine sahip olabilir:

· Mat - koyu kahverengi

· Yeşil

· Yanardöner yeşil

Noel böceklerinin larvaları, kendine özgü “C” şeklinde olup, çoğunlukla, "kıvrık kurtçuklar" olarak isimlendirilirler.

Anoplognathus pindarus Carne (Scarabaeidae) adlı Noel böceği türünün "C" şeklindeki larvası ya da kıvrık kurtçuğu.  


Tüm çayırlık alanların toprağında yaşamaktadırlar ve şuralarda bulunabilirler:

· Zirai ve doğal meralar

· Çimenlikli ormanlar

· Varoş bahçeleri

GÜNEŞ GİDİYOR… VE YANINDA KIN KANATLI AKININI DA GÖTÜRÜYOR!

Bu Noel, yokluğunu hissettiğimiz tek şey, güneş değil.

1920’lerde, liman kıyısı yanındaki ağaçların dalları, sırf, parlak böceklerin ağırlığından, suya doğru eğilecek derecede, Noel böcekleri, bol miktarda bulunuyordu.

Mosman Bay on Sydney Harbour - mid 1920s
1920'lerin ortalarında, Sidney Limanı'ndaki Mosman Körfezi

Avustralya Müzesi’nde, baş araştırma asistanı olan, Chris Reid, “ Sidney Limanı’nda, devasa miktarlara ulaşıyorlardı. Buna, bugünlerde rastlayamazsınız.”, diye söyledi.

 Laboratuvarında görülen,  Avustralya Müzesi bilim adamı Dr. Chris Reid


Sinekliklere çarpan; sokak lambalarının etrafında, sürü halinde toplanan; ya da çocukların saçlarına sıkışıp kalan noel böceklerden yaşadığımız, özlü yaz deneyimleri, kentin büyüyerek yayılması nedeniyle, sadece, bir anı olarak kalmıştır.

Ancak bu yıl, çalılık arazilerde de, aşırı yağıştan dolayı, noel böceklerinin sayısı azdır.

Dr. Reid, şehirdeki noel böceklerinin sayıca azalmasını takip eden, hiçbir ayrıntılı kaydın bulunmadığını, ancak son yıllarda, düzenli olarak, kaybolmalarından ötürü, şaşkınlığa uğrayan halkın sorularına hedef olmak zorunda kaldığını ifade etmiştir.

Bu yıl sayıları, giderek azalıyor gibi görünmesine rağmen, yaşamakta olduğu, Royal National Park’ın güney sınırlarında; yine de, sokak lambalarının çevresinde, kümelenmekte olan, en az, 5 tür teşhis etmiştir.

Sidney'in (Avustralya) 29 km güneyindeki,  tarihte, dünyanın,  "Yellowstone Milli Parkı"ndan sonra, tasarlanmış ikinci milli parkı olan, Royal National Park.

Fakat çalıştığı yerin yanı başında bulunan Hyde Park’taki, bok böceği grubunun büyük, bodur üyeleri olan, kın kanatlıları asla gözetlememektedir.

Sidney İş Merkezi bölgesinin doğu yakasında yer alan Hyde Park'ın, iki tarafı, incir ağacı sıralı olan bir caddesi

Dr. Reid, kın kanatlıların, iki safhalı yaşam tarihleri bulunduğunu belirtmiştir. Larva dönemindeyken, toprakta yaşarlar ve genellikle, doğal çayırlar olmak üzere, bitkilerin kökleriyle beslenirler. Ergin haldeyken, görünür hale gelirler ve okaliptuslarla beslenir ve orada ürerler; açık ormanlık alanları, ormanlara tercih ederler.

Batı Sidney’deki Cumberland Plain ormanı, eskiden, kın kanatlılar için, önemli bir üreme bölgesiydi, ancak artık, geriye, bunların yüzde onundan daha azı kalmıştır.

Batı Sidney'deki, tehlike altında bulunan "Cumberland Plain" Ormanı


“Kın kanatlıların eski yaşam ortamı, artık, tuğla, beton ve asfalt yol ormanı”, diye açıklamıştır.

Yeni Güney Galler Ana Sanayi Dairesi’nde, böcek araştırma uzmanı olan, Merydyn Davison, Noel böceklerinin, halen, bölgesel alanlarda, genç okaliptus ağaçlarını harap ederek, afet yaratabildiğini söylemiştir.

Yaz yağmuru, toprak kazmalarına yetecek derecede, toprağı yumuşattığı için, Noel zamanı ortaya çıkmaktadırlar.

Eğer bu yıl olduğu gibi, çok yağmur yağarsa, yine, ıslak, bataklıklı toprakta oldukları halde, keza, suyun altında da boğulabilirler.

“Eğer aşırı nemli ve biraz serin halde kalırsa, hastalık yapıcı mantarlar da, onları öldürebilir.”, diye sözlerine devam etmiştir.

Koşulların, kın kanatlılar için uygun olduğu, 2007’den 2009’a kadar, sayılarının, çok daha yüksek olduğunu da sözlerine eklemiştir.

Kaynaklar:

  1. http://www.smh.com.au/environment/animals/there-goes-the-sun--and-with-it-the-beetle-invasion-20111219-1p2k6.html
  2. http://www.csiro.au/resources/ChristmasBeetles

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Etiketler: , , , ,